Jak wybrać dobry fotel biurowy i krzesło biurowe na chory kręgosłup? Czym się kierować przy zakupie?
Bez wątpienia siedząca pozycja jest nieunikniona podczas wykonywania coraz większej liczby zawodów. Niestety, jest to duże obciążenie dla kręgosłupa, a w szczególności dla odcinka lędźwiowego. Nieprawidłowa pozycja siedząca może być przyczyną także innych schorzeń: zaburzeń przepływu krwi, chorób serca, chorób układu trawiennego, problemów ze wzrokiem i koncentracją.
Aby zminimalizować skutki spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej ważne jest to, aby krzesło lub fotel biurowy miały ergonomiczną budowę i wspomagały w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Dobry i wygodny fotel biurowy wskazany jest nie tylko dla osób z chorobami kręgosłupa, jest to także skuteczna profilaktyka, chroniąca przed degeneracjami i patologiami, do których może doprowadzić nieprawidłowa postawa i źle dobrane meble biurowe.
Dlaczego wygodne meble do biura są takie ważne
Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych potrafią być prawdziwym utrapieniem dla osób pracujących w biurach, ale też dla kierowców, czy osób pracujących w domu przed komputerem. Bardzo często ból pleców nasila się podczas siedzenia. Dzieje się tak między innymi dlatego, że siedząc w nieprawidłowej pozycji obciążenie kręgosłupa może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Sama pozycja siedząca jest dla kręgosłupa większym obciążeniem niż pozycja stojąca. Ergonomiczne meble biurowe – fotele czy krzesła pomagają utrzymać prawidłową pozycję i dzięki temu minimalizują ryzyko schorzeń wynikających ze złej pozycji ciała.
Krzesło biurowe powinno być traktowane jak narzędzie pracy – jest używane codziennie przez wiele godzin i bardzo silnie wpływa na jakość i komfort wykonywanej pracy. Dobre krzesło może zapobiegać chorobom, z kolei złe może do nich doprowadzić. Dodatkowo, podczas wykonywania pracy biurowej, wymuszającej siedzącą postawę – ból i schorzenia kręgosłupa mogą się pogłębić, w najgorszym wypadku uniemożliwiając kontynuowanie pracy. W kwestiach takich jak meble, biuro jest przestrzenią w której aspekty prozdrowotne i związane z bezpieczeństwem odgrywać powinny kluczową rolę.
Jak wygląda wzorcowa pozycja siedząca przy pracy
Warto wiedzieć jaka pozycja jest tą właściwą i zalecaną przy wykonywaniu prac w pozycji siedzącej:
- dolna część pleców powinna być dosunięta do oparcia
- plecy proste
- kolana odsunięte od krawędzi siedziska
- stopy w pełnym kontakcie z podłożem
- klatka piersiowa wysunięta do przodu
- głowa delikatnie uniesiona ku górze
- kąty pomiędzy tułowiem i udami oraz pomiędzy udami i podudziami powinny wynosić ok. 90°
- w przypadku pracy przed komputerem oczy powinny się znajdować na poziomie monitora
Warto także pamiętać, żeby możliwie często zmieniać pozycję i unikać napięcia statycznego mięśni. Dobre krzesło biurowe powinno zapewniać komfort i wygodę oraz ułatwiać zachowanie prawidłowej postawy przez cały czas trwania pracy.
Jakie cechy powinien posiadać dobry ergonomiczny fotel biurowy
Przy wyborze mebli do biura należy kierować się jakością, niekoniecznie ceną. Tanie meble biurowe mogą być wygodniejsze i bardziej ergonomiczne niż designerskie meble nie spełniające norm. Warto wiedzieć co sprawia, że fotel czy krzesło biurowe są ergonomiczne i właśnie tym kierować się przy zakupie.
Pomimo tego, że siedzenie wydaje się być wygodną pozycją do pracy, jest to obciążenie dla kręgosłupa, szczególnie jeśli trwa codziennie po kilka godzin. Szczególnie obciążony jest odcinek lędźwiowy. To on utrzymuje ciało w pozycji pionowej, nacisk na kręgi odcinka lędźwiowego zwiększa się, kiedy ciało jest nienaturalnie wygięte, innymi słowy, kiedy pozycja osoby siedzącej jest nieprawidłowa. Ciężko jest utrzymać prawidłową pozycję przez kilka godzin, dlatego dobrze jest, kiedy krzesło posiada wygięcie podtrzymujące odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
Dobry fotel biurowy powinien zapewniać podparcie dla ciała. Ważne jest też to, aby miał wytrzymałą konstrukcję i aby był stabilny. Wysoka jakość materiałów to z kolei gwarancja żywotności i możliwości długiego użytkowania mebli do biura. Warto dowiedzieć się przed zakupem, czy producent prowadzi testy i czy firma posiada dział rozwoju zajmujący się ergonomią. Meble do biura są meblami użytkowymi i powinny spełniać odpowiednie wymogi i posiadać atesty.
Kolejną cechą ergonomicznego fotela jest wyprofilowane siedzisko i oparcie wspierające utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy. Fotel wyposażony w szereg regulacji daje możliwość dostosowania krzesła do sylwetki. Poza regulacją standardową: wysokości i odchylenia oparcia, możliwa jest także regulacja głębokości siedziska oraz regulacja pochylenia siedziska, umożliwiające naturalne ułożenie miednicy. Najważniejszy dla osób cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa jest klin lędźwiowy, który ma za zadanie zapewnić podparcie i naturalną lordozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Meble biurowe mogą być efektowne i piękne. Niemniej pamiętać należy, że krzesło lub fotel biurowy nie jest ozdobą, a narzędziem pracy. Ergonomia i wysoka jakość powinny stać na pierwszym miejscu przy wyborze. Nie oznacza to oczywiście, że fotel ergonomiczny nie może spełniać wymogów estetycznych. Niemniej, kwestia zdrowia i wygody jest w tym wypadku pierwszorzędna.